Iskani niz je bil najden v DRUGI VSEBINI:
termin nema odgovarajućeg ekvivalenta
sl nižinski poudarek - Nota, ki je znotraj neke faze ali celote najnižja, s tem pa v razmerju do ostalih not tudi izstopa.
termin nema odgovarajućeg ekvivalenta
sl padajoči ritem - Ritem, ki nastane če stojita znotraj enega takta četrtinki na težki, polovinka pa na lahki dobi. Takšen ritem je neuporaben.
termin nema odgovarajućeg ekvivalenta
sl skupina dveh osmink - Dve osminki, ki senahajata na mestu nepoudarjene četrtinke, ki jo oklepata dolgi noti. Pred skupino dveh osmink stoji polovinka s piko, za njo pa polovinka ali celinka.
termin nema odgovarajućeg ekvivalenta
sl sestavljena melodija - Gibanje melodije na način da je prvi del gibanja gibnje rastoče melodije, drugi del pa padajoče melodije (ali obratno).
termin nema odgovarajućeg ekvivalenta
sl prosta konsonanca - Četrtinka v katero skočimo za terco navzdol iz zadržane note, nato pa nadaljujemo postopno navzgor v razvez zadržka.
termin nema odgovarajućeg ekvivalenta
sl prosta skupina četrtink - Gibanje dveh četrtink, ki ga dosežemo po postopnem ali skokovitem gibanju navzdol, po četrtinkah pa nadaljujemo v sekundnem gibanju do četrte note.
alterirani akord kromatskog tipa
Akord koji ni u jednoj dijatonskoj ljestvici ne postoji kao ljestični akord. Neki se enharmonijskom zamjenom mogu protumačiti kao dijatonski akordi, dok drugi ni na koji način ne mogu postati dijatonski akordi.
sl alterirani akord kromatičnega tipa - Akord, ki v svoji pisani obliki ne ustreza nobenemu diatoničnemu akordu. Nekatere izmed akordov tega tipa lahko pretolmačimo in bomo sicer dobili znano teoretično podobo (npr. dis-f-a-c v es-f-a-c), nekatere pa ne bomo ne teoretično, ne slišno razpoznali.
anticipacija
Neakordni ton koji nastupom u nenaglašen dio dobe najavljuje svoj nastup na sljedeći naglašen dio. Prijevremeni nastup na nenaglašenoj dobi, jednoga ili više tonova nekog akorda, koji se u cjelini pojavljuje tek na sljedećoj naglašenoj dobi. Ti tonovi najčešče dolaze u disonantne odnose s akordičkim tonovima akorda, s kojima istodobno zvuče, ali se disonantni intervali ne tretiraju kao pri rješavanju disonantnih akorda ili zaostajalica.
sl anticipacija - Ton ki je ritmično krajši od dobe, izhodiščni ton zapusti postopno bodisi navzgor ali navzdol, sledi pa mu ponovitev istega tona v naslednjem akordu. - Nepoudarjeni harmonično tuji toni, ki se pojavljajo pred pravim nastopom harmoničnega tona v naslednjem funkcijsko drugem akordu. Ritmično so to kratki toni, vsekakor krajši od dobe. Oba oklepajoča tona sta daljša.
dvostruki kontrapunkt
Dvoglasje u kojem možemo načiniti obrat dionica, a da opet ostane pravilan dvoglasni stavak prema pravilima dvoglasnog kontrapunkta. Gornju dionicu naniže, odnosno donju naviše možemo premjestiti za oktavu, nonu, decimu, undecimu, dodecimu itd.
sl dvojni kontrapunkt - Način pisanja dvoglasja tako, da glasova medsebojno lahko zamenjata mesti (spodnji glas nad prejšnjega zgornjega ali obratno) pri tem pa mora nastalo dvoglasje ostati brez melodičnih in sozvočnih slabosti. Z ozirom na to ali iz prime pri obratu dobimo oktavo, decimo ali duodecimo poimenujemo tudi dvojni kontrapunkt (dvojni kontrapunkt oktavi, dvojni kontrapunkt v decimi in dvojni kontrapunkt v duodecimi).
dvostruki kontrapunkt s oktavnom transpozicijom dionica
Premještanje dionica u dvostrukom kontrapunktu za oktavu na više ili na niže.
sl enojna prestavitev - Prestavitev narejena pri dvojnem kontrapunktu oktave, ko eden izmed glasov obleži, drugega pa prestavimo v ustrezni smeri, in sicer spodnjega za oktavo navzgor ali zgornjega za oktavo navzdol.