Iskani niz je bil najden v DRUGI VSEBINI:
democratic deficit
sl demokratični primanjkljaj, demokratični deficit — Stanje, v katerem imajo državljani ali člani določene skupnosti premalo vpliva na sprejemanje odločitev.
directive
sl direktiva — Akt sekundarne zakonodaje EU, ki določa cilj, ki ga morajo doseči države članice, in na ta način zasleduje harmonizacijo.
European Community
sl Evropska skupnost
1. — Splošno ime za tri evropske skupnosti, in sicer Evropsko gospodarsko skupnost, Evropsko skupnost za premog in jeklo ter Evropsko skupnost za atomsko energijo, ki predstavljajo začetek EU.
2. — Organizacija, do Pogodbe o EU imenovana Evropska gospodarska skupnost, ki je bila ustanovljena s Pogodbo o ustanovitvi Evropske gospodarske skupnosti, ki so jo leta 1957 podpisale Francija, Nemčija, Italija, Belgija, Nizozemska in Luksemburg.
exclusive competence
sl izključna pristojnost — Pristojnost oblastnih organov EU, da edini lahko odločijo o določeni zadevi ali uredijo neko področje.
free movement of capital
sl prosti pretok kapitala — Svoboščina, ki zagotavlja, da prehajanje kapitala preko državnih meja članic EU ni omejeno ali obremenjeno.
free movement of goods
sl prosti pretok blaga — Svoboščina, ki zagotavlja, da prehajanje blaga preko državnih meja članic EU ni omejeno ali obremenjeno.
free movement of services
sl prosti pretok storitev — Svoboščina, ki zagotavlja, da prehajanje storitev preko državnih meja članic EU ni omejeno ali obremenjeno.
personal data
sl osebni podatki — Informacije o določeni ali določljivi fizični osebi, npr. njeno osebno ime, domači naslov, številka osebnega dokumenta, podatek o lokaciji.
principle of direct applicability
sl načelo neposredne uporabljivosti — Načelo, ki določa, da se nekateri akti EU in njihove določbe uporabljajo na ravni posameznih držav članic, ne da bi jih bilo treba prenesti v nacionalne pravne rede in ne da bi bilo za to potrebno kakršnokoli drugo dejanje držav članic, npr. odobritev, ratifikacija.