Iskani niz je bil najden v IZTOČNICAH:
Iskani niz je bil najden v DRUGI VSEBINI:
če verjameš v Smrkce
Tako se pospremi kako - po mnenju govorca - utopično mnenje, ki naj bi bilo daleč od resnice. Starejša različica je bila verjetno "Če verjameš v pravljice".
- Ej, a misliš, da je Jan res dobil uno bajno službo?
- Ja, če verjameš v Smrkce.
- A se je vreme že normaliziralo?
Ja, če verjameš v Smrkce.
hoj ča
Primorski izraz (kraševskega izvora), namenjen osebi, ki govorca razjezi. Sopomenka izrazom (bes te plentaj) ali (vrag te pocitraj), lahko tudi v šaljivem smislu.
Tudi v polni različici hodi ča, kar pomeni pojdi tja.
A: "Ahaha, kakšno faco si naredila, ko si videla uno plastično kačo!"
B: "Ma dej hoj ča, mona."
ja pa kaj še
Tako zavrnemo nekoga, ki zahteva preveč. Pri tem smo zmerno ogorčeni, ravno toliko, da se vidi, da gre za zavrnitev, hkrati pa deluje kot vprašanje.
"Dej mi pr'nes' mal' čokolade ... pa še en sok ... aja, pa k' si tam še uno maj'co... Aja, pa še neki bi te prosu - a bi šu loh še v trgovino po pijačo?"
"Ja pa kaj še!?"
Večkrat se fraza dopolni še z retoričnim vprašanjem: "pa kaj še - glasbeno željo?" pri čemer je seveda očitno, da glasbena želja ne bo izpolnjena - še več, nekdo zahteva preveč.
KSIHTBUKLA
spominska knjiga, podoba; ponarodel izraz za FaceBook ( fejsbuk ).
Primer uporabe :
"Ti včer sva z uno ta malo s Šubičke 3 ure KSIHTALA na KSIHTBUKLI."
"Un model mi je biu tko jetrn, da sm ga na konc ODKSIHTALA z KSIHTBUKLE."
"Ti s men ta bolš KSIHTPRJATU na KSIHTBUKLI."
"Stari nauš verjeu, ti ma mega ej, stari, eno EPSKO KSIHTIKO sm POKSIHTAU na KSIHTBUKLI. Ej, stari , KSIHTA k nora, stari moj, KSIHTIKA je ful BAJKA, NADEPSKA."
lepa igra
Rek izhaja iz navijaškega žargona, izraža pa navdušenje nad določeno stvarjo, dogodkom, situacijo in nadomešča trendovske izraze "cool", "super", "noro", "carsko", idr.
Npr.:
A: Kaj se je zgodilo včeraj na žuru z uno, k si jo kuru?
B: Dam sem jo pelu in noro sva se požgala!
A: Lepa igra stari!
ali pa
A: Zaradi vaše prizadevnosti na delovnem mestu, smo se odločili, da dobite povišico.
B: Lepa igra.
in še
A: Uuuu, sprejeta sem bila na Cambridge!
B: Lepa igra.
nga
Verjetno najbolj univerzalana beseda v slovenščini. V Ljubljani se izgovori z naglašenim a, pred n je polglasnik. Rabi jo starejša generacija, čeprav ne tako pogosto. Je idealen zaimek za vse besede, zato se navadno rabi skupaj s kazalnim zaimkom ("Podaj mi tist nga!"); mogoče ga je preoblikovati tudi v pridevnik (ngast, ngajast, ngav) in morda celo glagol (ngajati).
Beseda v resnici izhaja iz zaimka, in sicer iz beseda onega. Ne ve se točno, ali je to kazalni zaimek (ta, tisti, oni = najbolj oddaljeni, ki ga lahko ne vidim) v četrtem sklonu brez samostalnika (daj mi oni žebelj = daj mi onega) ali iz že prej posamostaljenega pridevnika one (z naglašenim e), ki se sklanja one, onega (ne oneta kot izvorni samostalnik), onemu, onega ... Nekateri prav zares namesto nga še rabijo one ("Daj mi onE"), ne le v pomenu "spolni ud", pravilno v srednjem spolu ("imam lepo one doma ..."). Beseda nga je prav zato lahko srednjega ali moškega spola.
Na Gorenjskem vnga - Je un z vnem vngavovo uno puvngavu...
simpa
To okrajšana beseda za simpatično osebo, simpatičnega človeka, lahko pa tudi le za pridevnik simpatičen. Ta skrajšanka je že zaradi svojega pomena zelo pozitivna, ljubkovalna, označuje pa tako moške kot ženske. naglas na i.
"On je tak simpa ..."
"A si videl uno simpo?"
"Petra mi je tok simpa ..."
Smećara
Slabšalno.
Naziv za osebo ženskega spola:
- katera se na vsak način izogiba delu,
- če že dela vedno jamra, da ima preveč dela in ne zmore,
- nonstop visi med šihtom na telefonu, FB, instagramu in se naslaja nad moškimi (zato tudi ima preveč dela in ne zmore),
- v ponedeljek popoldne že jamra, da gre jutri zdravniku po bolniško ker je preutrujena. Seveda bolniške ne dobi ker je pač smećara in so jo vsi zdravnike že spregledali,
- dela se da je nekaj oziroma da je sofisticirana v resnici je pa plehka (smećara),
- potrebuje moškega, ki ima veliko denarja in izgled Brad Pitt-a, kateri bo financiral njeno nedelo in celodnenvno kofetkanje z enakimi kolegicami,
Naziv se pogosto zamenja za smetarko vendar se temu častnemu poklicu s tem dela veliko škodo in nima nobene povezave.
Primer:
Oseba A: Ej a poznaš uno smećaro Petro?
Oseba B: Ja poznam, zakaj je pa smećara?
Oseba A: Ma zadnjič smo šli degustirat vino v vinoteko pa se je delala, da je somelier in se spozna na vino v resnici je pa čista sme...