Iskani niz je bil najden v IZTOČNICAH:
ker lahka
Odgovor na kako bedasto vprašanje, ki je ali preočitno in presamoumevno, da bi se nam ljubilo nanj odgovoriti, ali pa se nam o njem prav nič ne sanja in nas kdo mori z zakaj to in ono povsem brez logike.
Tudi v rabi za denja, ki smo jih napravili brez posebnega vzroka in želje, pač zaradi možnosti, da to storimo.
- Zakaj pa igraš igrice cele dneve? Namesto da bi kaj pametnega pri bajti naredil!?
- Ja, fotr, ker lahka ...
Iskani niz je bil najden v DRUGI VSEBINI:
adamovo jabolko
Štrlina na sprednji strani vratu, zlasti dobro vidna pri odraslem moškem. Ta štrlina se pri požiranju premika navzgor in navzdol.
Ime je dobila po tem, ker je po izročilu košček plodu s prepovedanega drevesa spoznanja dobrega in zla, s katerim je Eva v raju zapeljala Adama, obtičal Adamu v žrelu. Sporočilo sloni na igri besed: jabolko moškega je dobilo svoje ime po tem, ker se v hebrejščini moški imenuje "adam". Odtod tudi legenda, ki pojasnjuje nastanek jabolka.
Vir: neidentificirana povojna ljudska enciklopedija
> Adam's apple
afne guncati
Afna je opica, guncanje je zibanje - torej zibati opice.
Izraz afne guncati pomeni zafrkavati se. Zafrkavati se pomeni stresati šale, neresno se obnašati, spakovati se in pačiti.
Opice menda rade posnemajo. Kar privede do afengunca. Mati in potrošnica Monika je v okviru projekta Dresscode povedala: "Zdaj je DJ in nosi bolj modne stvari. Na srečo so še vedno v nekem normalnem cenovnem razredu - mislim, še vedno ni tako, da bi za neko majco, zato ker afengunc gor piše, moral dat trideset jurjev.//
Leta 1992 je France Bučar, predsednik državnega zbora, s to frazo zavrnil poslanca Vitomila Grosa (gl. "(banana s Krana)"). Odtlej je guncanje afen vključeno v strokovno terminologijo slovenske politike, znano kot "Bučarjeva etična sintagma". (vir)
ajnšlag
rajdni krog
"Ta avto ima pa tovornjakarski ajnšlag!" (=ne moreš ga hitro obrniti, ker se koles ne da ostro obrniti v levo ali desno)
APP
Če gre, gre.
Šaljiva srbohrvaška kratica, ki jo pozna starejša generacija, verjetno iz JLA. Razveže se: ako prođe, prođe. Gre za nadgradnjo AP (ako prođe), kar naj bi pomenilo tvegani poskus, ko ne opraviš zahtevanega in upaš, da tega ne bo nihče opazil ali preverjal, če pa že bi opazil, pa ne ukrepal. v tem oziru znana študentom Biotehniške fakultete v Ljubljani, ker jo je uporabljal neki profesor, če je odkril, da študentje ne znajo kakega pomembnega podatka, češ: niso se učili, pa so poskusili, prišli na predavanje nepripravljeni, to je AP. In ko jim uspe, je APP.
tudi iz vica, kjer je kelnar na koncu računa dopisal app = 300 din in prištel k znesku.
"A što vam je app?"
"Ako prođe, prođe. Znači nije prošlo," in je ročno prečrtal to postavko.
aškrc
Na Srednji pomorski šoli v Piranu (Portorožu) je bil v zgodnjih sedemdesetih letih med dijaki zelo popularen izraz aškrc, ki je v osnovi pomenil jebi se, pojdi v tri krasne, pojdi v tri krasne PM, goni se, odjebi, pojdi v kurec, marš v kurec. No, in iz te zadnje različice je nastala najprej beseda aškerc in kasneje skrajšana različica aškrc.
marš v kurec, izgovorjeno na hitro, zveni podobno kot --> aškrc
Izraz pa je nastal zato, ker smo dijaki imeli zelo hudega profesorja slovenščine, ki je storil vse, kar je bilo v njegovi moči, da bi nas (dijake) prepričal, da bi ne uporabljali vulgarnega izrazoslovja med seboj. Taisti profesor je bil zelo navdušen nad slovenskim pesnikom Antonom Aškercem. Nastala je beseda aškrc. Volk (profesor) je bil sit, in koza (dijaki) je bila cela (zadovoljni).
Res pa je tudi, da se profesor ni mogel načuditi, od kod naenkrat med dijaki tako zanimanje za njegovega priljubljenega pesnika Aškerca. Povsod ga je bilo polno, med poukom, med odmori, na avtobus...
A takoj al prec?
Prijazno in zvedavo vprašanje je pravzaprav odgovor na neko željo ali prošnjo, ki ji ni mogoče ustreči, ker ni na voljo dovolj časa ali manjka kaj drugega bistvenega.
Primerjaj: A kuj al zdej?
Možen je spodbuden odgovor: Nemogoče naredimo takoj, na čudeže je treba malo počakati, na željo tudi čaramo!
A ti je muca jeziček pojedla?
Pomeni "A si obmoknil?" V primeru, ko nekdo noče povedati nečesa, za kar se domneva, da ve. Torej on informacijo ima, ker pa se mu je prikradla muca in mu pojedla jezik, tega več ne more povedati naprej.
A ti je muca jeziček pojedla? navadno s šaljivim tonom vprašamo sramežljivega otroka, da bi se mu s tem prijazno približali in ga spodbudili, da bi spregovoril.
augnmas
Zmožnost/občutek določeno količino (dolžino, težo, čas, ...) oceniti na oko.
Zajebantje znajo kakšnega ta mestnega poslati v trgovino po 5 kil augnmasa. Če je v trgovini za pultom kak zajebant, mu bo naložil karseda veliko ropotije, ker tamestni nimajo pojma, kaj augnmas je.
V taisti zgodbi ga znajo poslati tudi po kvihte za vaservago.