Iskani niz je bil najden v DRUGI VSEBINI:
abrnik
Abrniki ali v gorenjskem narečju abrnki so izločki živali, ki se jim nabirajo po zadnjici in okoli nje ali pa po nogah. Mislim, da se ta izraz ne uporablja več. Npr. 'Spucaj no že enkrat vaši kravi Liski te abrnke, k že preklemano smrdi.'
(V SSKJ je "abrnik" zapisan kot "abranek".)
V znani Soldaški abecedi Slavka Osterca, po napevu slovenske narodne Dekle, daj mi, je zadnji verz prve kitice:
... abrank od kocin visi.
V okolici Ljubljane uporabljamo obliko "abrenk".
abrveznik, aberveznik
Nekdo, ki nima pojma o določeni stvari. Beseda se uporablja na Gorenjskem, a je večina mladih ne pozna več.
abšlesan kot ...
Abšlesan pomeni zbledel, obledel, tudi spran; če se na primer vrneš v službo šele teden ali dva po dopustu na morju in vsi ugotavljajo, kako lepo si zagorel/a, skromno pripomniš: Ah, zdej sm že čist abšlesan/a! Izraz prihaja iz nemške besede abschliessen, ki se uporablja za opis starih, zbledelih, spranih tkanin oziroma oblačil.
AFAIK
AFAIK je nekakšno polnilo besedila, ki se bolj ali manj uporablja v programskem/geekovskem živemu jeziku slovenščine.
pomeni pa AS FAR AS I KNOW, kar bi v slovenščini pomenilo "Kolikor jaz vem ..."
ajznpon
Železniška postaja, železnica.
npr. "Kje se dobimo? Na ajznponu."
sopomenke: železniška postaja
2. beseda ajznpon se uporablja tudi za mariborski nogometni klub, nk železničar. na istem območju pa sta še teniški klub in košarkaški klub.
npr: danes igra ajznpon proti braniku.
res pa je, da se igrišču in samemu kompleksu reče ajznpon in na tribunah na tem območju se zbira mladina, ki uporablja to besedo (zgornji primer).
ata na mamo
pomeni zelo zelo dobro, izjemno, zelo pravšnje, točno to (kar potrebujemo), nekaj popolnoma uspešnega.
Ata na mamo se uporablja kot izraz za nekaj uspešnega saj je ata že s tem da je ata (oče) uspešno opravil na mami, jo torej uspešno oplodil in ta je rodila dete. To je tisti nezgrešljivi akt, ki je tudi nam omogočil prihod na svet.
uporablja se:
Stari, ta plac je pa ata na mamo!
lahko tudi v krajši obliki: ata
//Pizda, tele klobasce so pa čisti ata!//
iz tega izhaja tu glagol: nedovršen atiti in dovršen zaatiti. Beseda atiti ima podoben pomen kot ćeifiti (bosansko) - uživati ugodje.
lahko ga uporabimo tudi kot lastnostni prislov:
To si pa spedenu na atata.
Pomensko sorodna je tudi primera: biti/pasati skup ko sir in salama v sendviču.
banana republika
bananska republika;
originalna 'banana republika' je bil Honduras, kjer sta korporaciji United Fruit Company in Standard Fruit Company obvladovali za državo pomembno gospodarsko panogo, izvoz banan ter podporne panoge, kot npr. železniški promet. Leta 1910 je United Fruit Company najela oboroženo tolpo, ki je zamenjala legitimnega predsednika, ki podjetju ni želel znižati davkov. Novo nastavljeni predsednik je korporaciji odpisal davke za naslednjih 25 let. Kasneje je takšna nedemokratična procedura postala običajna praksa zunanje politike ZDA, predvsem v Srednji in v Južni Ameriki.
Danes se izraz uporablja za države, ki jim vladajo nestabilni in pogosto diktatorski režimi pod vplivom tujih vlad ali korporacij, kjer so volitve zmanipulirane in vlada visoka stopnja korupcije.
Izraz se pogosto uporablja tudi za vlade, ki ne spoštujejo vladavine prava, oziroma za države, kjer nad zakonom prevladujejo korupcija, osebni ter korporacijski interesi.
> portret (Vladimir Perić Talent) in predlog no...
Bela njoka
"Bella" + "gnocco" = lepa punca, ki ni ravno najbolj vitke postave, se uporablja na primorskem za okarakterizacijo punce, ki ti ni sto procentno všeč ampak bi jo vseeno pojedel. Kot češpov njok.
bel kot jogurt
Medtem ko v pravljicah nežno, lepo in enakomerno polt označujemo s primerjavo bela kot sneg (lahko tudi mleko), se primerjava "bel kot jogurt" uporablja za označevanje kože, ki težko porjavi. Izraz je dostikrat pospremljen z nesrečnim ali jeznim vzdihom, ima rahlo slabšalno ali pomilujočo konotacijo. Za takšen tip kože se, kolikor vem, vedno uporablja primerjava z jogurtom!
bestič
Bêstič je to, kar smo v osnovni šoli imenovali najboljši prijatelj (my best friend), kar je pomensko blizu, ni pa isto kot pravi prijatelj (predvsem je treba upoštevati socialni kontekst in navade poprečnega najstnika). Gre torej za človeka, ki mu zaupaš tudi stvari, ki te še posebej težijo, se vselej zaneseš nanj (vsaj bolj kot na druge) in se načeloma tudi več vidiš z njim. Ni znano, koliko izraz uporablja osnovnošolska in gimnazijska mladina, med študenti je leta 2010 njegova raba sporadična. Ženska oblika je bestička ali bestica.