Iskani niz je bil najden v DRUGI VSEBINI:
Bukselj
Nekdo, ki bolj malo razume in se mu težko razloži zelo enostavne stvari. Velja za moški in ženski spol.
sopomenki (bunkeljn), (zarukanec)
čaga
Čaga je tipično štajerska beseda, ki je preostali Sloveniji (z izjemo Pomurja)praktično neznana, pomeni pa isto kot v Ljubljani žur, žurka ali fešta na Primorskem (v Istri je pa tudi nek poseben izraz med starejšimi: ). Žur se včasih reče tudi v Mariboru, vendar je tak govor afektiran, poljubljančen, fin, med pristnimi mariborčani velja za motečega, nezaželjenega. Beseda čaga je med Štajerci zelo prisotna tudi v Ljubljani.
čreva
Ta izraz, ki v knjižnem jeziku pomeni drob(ovje), v pogovornem jeziku lahko označuje tudi vsako gibko plastično ali gumeno cevko, zlasti če obdaja verigo ali jeklenico in ima premer vsaj 10 cm. Motivacija poimenoavnja namreč izvira v dejstvu, da so čreva včasih polnili z raznimi žiti in mesnimi ostanki, s čimer so nastale klobase, primera pa velja toliko bolj, če je cevka prozorna. Tudi v hrvaščini se beseda crijeva rabi za cevko.
Tako recimo rečejo na kakem javnem uradu, ko je konec uradnih ur: "Daj čreva na vrata, da ne bodo hodili noter." Na teh črevih je namreč tudi ključavnica.
fiks
Etimološka razlaga: iz angleškega glagola (to fix= pritrditi)
Načinovni prislov: gotovo, sigurno, vsekakor
Lahko se uporablja kot pritrdilna oblika na vprašanje: ''Ali prideš danes z nami?''
- ''Ja to pa fiks''
Biti fiks: biti prepričan, siguren o določeni stvari, ki gotovo velja, je resnična.
''A si fiks, da jutri ne pišemo testa?''
''Ja, fiks sem''
Kot prislov se beseda prične uveljavljati v osrednjeslovenskem območju, predvsem v Ljubljani okoli leta 2011. Kasneje se beseda uveljavi tudi v besedni zvezi biti fiks.
fuflasta
pridevnik se uporablja le v ženski obliki, saj velja le za ženske, ki "rade dajo". Glej fufla
kosmatulja
a) del spolnega organa. Izraz je nastal 11. 4. 2008* v Ljubljani, označuje pa zunanji oz. kosmati del vulve, zato kosmatulja. Iz te besede izhaja, da je zveza "iti na k" primerna tako za moške (kurac) kot za ženske (kosmatuljo).
b) neobrita ženska. * Raba izraza zabeležena v igričarskem mesečniku Joker že pred navedenim datumom. Izraz znan že v sedemdesetih letih, ko so nekatere punce (končno!) odkrile škarje in Gillette. "Ona je še kosmatulja ..." v nasprotju z obrito. Velja tudi za tiste, ki imajo še kocine pod pazduho.
kurcovlek
-a, m
oseba(ponavadi ženskega spola), ki zelo rada opravlja felacijo oz. za njo velja, da to opravilo zelo dobro obvlada
Primer: Včeraj sem se spet zapletel z eno. Resnično, resnično povem ti, takšnega kurcovleka pa še ne!
nežnejši spol
Spol, po svoji nežnosti bolj izrazit od prvotnega, po svoji nežnosti neizrazitega, spola. Ki ga je Bog v Genezi ustvaril kot dopolnilo nežnosti manj izrazitemu spolu. Za razumevanje velja pojasniti, da je Bog tega, ki je na Zemlji nastopil prej, ustvaril v svoji nezmotljivi popolnosti, a mu je že v početku dal reproduktivni organ. Ostalo živad je ustvaril v parih. Le njega - osebo z manj izrazito nežnostjo spola - je ustvaril samega. Ko je Nezmotljivega opomnil na anomalijo, se je ta brž popravil in mu iz (adamovo rebro|rebra) ustvaril sopotnico nežnejšega spola. Tu se božja gnada za vekomaj konča. Iz tega sledi, da se izraz 'nežnejši spol' v slovenskem jeziku uporablja napak: namreč, ta je v svoji biti počelo propada človeštva, zato je ženska neprimeren simbol nežnosti.
Česar pa ne razumemo samo iz filozofije, ampak spoznavamo tudi izkustveno, iz lastne vsakodnevne prakse.
Ni vreden pol pizde hladne vode!
Popularna fraza na različnih koncih Slovenije, ki izvira iz bogatega vokabularja nekdanje JNA in so jo v govorno okolje prenesli vojaški obvezniki. Obstajajo tudi različice z "mrzle vode". Fraza sicer pomeni zaničevalno ali podcenjevalno označevanje določene osebe, ki se po mnenju obrekovalca precenjuje ali pa na splošno ne velja za spoštovano osebo. Obstaja tudi verzija "ne imeti za pol pizde mrzle vode", ki označuje neimetje določenih vrednosti ali karakternih lastnosti, ki si jih neka oseba (očitno neupravičeno) pripisuje.
Hladna voda ni nič vredna. Če pa je količine komaj za pol tesnega in drobcenega organa, iz katerega je tekočina nekaj vredna zgolj, če je topla... To res ni nič vredno.
plavi angel
Izraz modri (plavi) angel označuje policista, ki, oblečen v modro uniformo, opravlja delo varuha reda in miru in je torej nekakšen družbeni angel varuh. Sam izraz namiguje na film Josefa von Sternberga Der blaue Engel (1930), kjer je Marlene Dietrich kot Lola Lola odigrala svojo nemara najbolj znano filmsko vlogo. Lola v filmu poje tudi pesem "Ich bin von Kopf bis Fuß auf Liebe eingestelt", kar - po ljudskem prepričanju - za bližnje srečanje s policisti ne velja.
Iz Nemčije pa izvira tudi okoljska oznaka Modri angel, ki potrjuje, da izdelek izpolnjuje merila za varovanje okolja in zdravja ljudi ter spodbuja razvoj na področju ekologije.
> (varuh reda in miru)