Iskani niz je bil najden v DRUGI VSEBINI:
Dvojne diagnoze
Izraz s področja psihiatrije, s katerim označujejo sopojavnost duševne motnje ali bolezni in zasvojenosti. Problem dvojnih diagnoz je nastal v zadnjih desetletjih, ko se je zaradi epidemije drog, pa tudi amebičnega širjenja pojma zasvojenosti, razvil nov sektor, namenjen prav težavam, ki jih imajo ljudje z zasvojenostjo. Prej, ko so bili in eni in drugi zaprti v psihiatričnih bolnišnicah, je bilo to, ali ima nekdo eno ali drugo ali pa obe diagnozi, zanemarljivo dejstvo – v vsakem primeru je bil zaprt, če ne v bolnišnici, pa v zaporu. Z razvojem novih služb za zasvojene na eni strani, na drugi pa skupnostnih služb za tiste z nalepkami duševnih stisk, pa dvojna diagnoza pomeni diskvalifikacijo za sodelovanje v enem ali drugem sistemu provizoričnih identitet. V socialnem delu se je uveljavil kot žargonski izraz na področju duševnega zdravja in zasvojenosti, ki ga strokovni delavci uporabljajo v primeru, ko uporabnik v procesu obravnave pridobi diagnozo duševnega bolnika in je hkrati zasvo...
Šolska mediacija
Uporablja se za reševanja konfliktov, ki se porajajo na šoli med učenci, učenci in učitelji, učitelji, učitelji in starši, šolo in okoljem. Izvajajo jo tisti strokovni delavci na šoli, ki so usposobljeni za mediiranje, s pomočjo slednje se tako lahko rešujejo konflikti med učenci, konflikti med učenci in učitelji ter konflikti med učitelji in starši. Bistvena razlika med šolsko in vrstniško mediacijo je v tem, da šolsko mediacijo izvajajo strokovni delavci na šoli (npr. svetovalne delavke, učitelji), vrstniško mediacijo izvajajo učenci oz. dijaki sami (Glej tudi pojem Vrstniška mediacija).
Vrstniška mediacija
Proces, v katerem sta udeležena vsaj dva učenca ali dijaka, med katerima je prišlo do nesoglasja, konflikta ali spora in tretji, nevtralni vrstnik, usposobljen za mediiranje. Slednji z različnimi znanji, veščinami in tehnikami učencema v konfliktu pomaga pri razlagi različnih pogledov, izražanju želja in potreb – z namenom, da bi udeleženca v sporu poiskala skupno rešitev spora. Bistvena razlika med šolsko in vrstniško mediacijo je v tem, da šolsko mediacijo izvajajo strokovni delavci na šoli (npr. svetovalne delavke, učitelji), vrstniško mediacijo izvajajo učenci oz. dijaki sami (Glej tudi pojem Šolska mediacija).