Iskani niz je bil najden v DRUGI VSEBINI:
Etično odločanje
Odločanje je osrednja dejavnost vsakodnevne socialnodelovne prakse, saj se morajo socialne delavke nenehno odločati v zvezi s svojimi postopanji. V strokovnem delu naj bi bile odločitve utemeljene na (trenutnih) standardih in normativih socialnega dela, zakonodaji in drugih relevantnih smernicah. Etično odločanje še dodatno izpostavlja odločanje v skladu z načeli etičnega kodeksa in vrednotami socialnega dela; pomeni upoštevanje različnih etičnih vidikov, ki izhajajo iz nasprotujočih si vrednot in interesov vključenih v proces (npr. uporabnica storitev, socialna delavka, socialnovarstvena organizacija itd.).
Poklicna etika
Sistem moralnih načel, ki opredeljujejo razliko med 'prav' in 'narobe' v določenem poklicu; gre za uporabo etičnih konceptov v strokovnem delu. Običajno so osrednja načela etike določenega poklica zbrana v kodeksu etike tega poklica, ki služi kot usmeritev in merilo etičnega ravnanja v določenem poklicu. Glej tudi Kodeks etike, Poklicne vrednote, Poklicna identiteta.
Poklicna identiteta
Identiteta vključuje tako doživljanje samega sebe, kot tudi načine, kako drugi doživljajo določeno osebo in njene (poklicne) vloge. Poklicna identiteta obsega skrb za lastno strokovno prakso; interakcije s kolegicami, uporabnicami storitev, in drugimi; mesto v organizaciji zaposlitve in v strokovnem diskurzu. Poklicno identiteto zaznamujejo zgodovinski dogodki in diskurzi, potrebe, pričakovanja, strukture in hierarhije v določeni družbi; močno na njeno oblikovanje vplivajo izobraževanje in usposabljanje za določen poklic. Poklicna identiteta je tako družbeno pridobljena, se družbeno ohranja in tudi spreminja, s pomočjo laičnih, medijskih, strokovnih in političnih diskurzov. Glej tudi Poklicne vrednote
Predhodno svetovanje na centru za socialno delo
Po družinskem zakoniku (Uradni list RS, št. 15/17, 21/18 – ZNOrg in 22/19) se morata zakonca, preden vložita tožbo ali predlog za sporazumno razvezo zakonske zveze, udeležiti predhodnega svetovanja na centru za socialno delo (razen v štirih primerih: ko nimata skupnih otrok, nad katerimi imata starševsko skrb; v primerih, ko je eden od zakoncev nerazsoden; v primerih, ko ima eden od zakoncev neznano prebivališče ali je pogrešan; v primerih, ko en ali oba zakonca živita v tujini). Namen predhodnega svetovanja na CSD je pomagati zakoncema, da ugotovita, ali so njuni odnosi omajani do te mere, da je postala zakonska zveza za vsaj enega od njiju nevzdržna, ali pa morda še obstaja možnost za ohranitev zakonske zveze. Predhodnega svetovanja se udeležita zakonca osebno brez pooblaščencev. Če zakonca ob predhodnem svetovanju ugotovita, da obstaja možnost za ohranitev zakonske zveze, ju strokovni delavec CSD seznani z možnostjo prostovoljne udeležbe na strokovnem svetovanju na CSD - z namenom o...
Strokovni izpit
Strokovni izpit za področje socialnega varstva urejata Zakon o socialnem varstvu in Pravilnik o strokovnem izpitu na področju socialnega varstva. Opravljajo ga lahko tisti kandidati, ki izpolnjujejo pogoje za opravljanje izpita. Ti pogoji so: dosežena izobrazba skladno z določili 69. člena ZSV, opravljeno pripravništvo na področju socialnega varstva ali pridobljene delovne izkušnje na področju socialnega varstva.
Strokovno svetovanje paru na centru za socialno delo
Po družinskem zakoniku (Uradni list RS, št. 15/17, 21/18 – ZNOrg in 22/19) morajo centri za socialno delo zakonca/partnerja, ki sta starša otrok, nad katerimi imata starševsko skrb in ki sta ob predhodnem svetovanju na CSD ugotovila, da obstaja možnost za ohranitev njune zakonske zveze, seznaniti z možnostjo prostovoljne udeležbe na strokovnem svetovanju na CSD - z namenom ohranitve zakonske zveze. Tovrstnega strokovnega svetovanja se lahko udeležijo tudi zunajzakonski partnerji. V skladu s 5. členom pravilnika o izvajanju predhodnega svetovanja (Uradni list RS, št. 21/19) strokovno svetovanje paru poteka z namenom pomagati zakoncema rešiti težave, s katerimi se soočata in izboljšati njun odnos. V skladu s pravilnikom se strokovno svetovanje zakoncem/parom na CSD lahko izvaja posamično ali v skupini, udeležba pa mora biti za zakonca prostovoljna in brezplačna.