Iskani niz je bil najden v DRUGI VSEBINI:
Šolska mediacija
Uporablja se za reševanja konfliktov, ki se porajajo na šoli med učenci, učenci in učitelji, učitelji, učitelji in starši, šolo in okoljem. Izvajajo jo tisti strokovni delavci na šoli, ki so usposobljeni za mediiranje, s pomočjo slednje se tako lahko rešujejo konflikti med učenci, konflikti med učenci in učitelji ter konflikti med učitelji in starši. Bistvena razlika med šolsko in vrstniško mediacijo je v tem, da šolsko mediacijo izvajajo strokovni delavci na šoli (npr. svetovalne delavke, učitelji), vrstniško mediacijo izvajajo učenci oz. dijaki sami (Glej tudi pojem Vrstniška mediacija).
Šolska svetovalna služba
Osnovni namen šolske svetovalne službe je, da bi bili vsi posamezni udeleženci v šoli in vzgojno-izobraževalna ustanova kot celota čimbolj uspešni pri uresničevanju vzgojno-izobraževalnih ciljev. Njena temeljna naloga je, na strokovno avtonomni način vključuje v kompleksno reševanje pedagoških, psiholoških in socialnih vprašanj vzgojno-izobraževalnega dela v šoli Sestavljajo jo svetovalni delavci v šoli, ki so lahko psihologi, pedagogi, socialni delavci, specialni pedagogi in socialni pedagogi (Zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, 67. člen).
Vrstniška mediacija
Proces, v katerem sta udeležena vsaj dva učenca ali dijaka, med katerima je prišlo do nesoglasja, konflikta ali spora in tretji, nevtralni vrstnik, usposobljen za mediiranje. Slednji z različnimi znanji, veščinami in tehnikami učencema v konfliktu pomaga pri razlagi različnih pogledov, izražanju želja in potreb – z namenom, da bi udeleženca v sporu poiskala skupno rešitev spora. Bistvena razlika med šolsko in vrstniško mediacijo je v tem, da šolsko mediacijo izvajajo strokovni delavci na šoli (npr. svetovalne delavke, učitelji), vrstniško mediacijo izvajajo učenci oz. dijaki sami (Glej tudi pojem Šolska mediacija).