Iskani niz je bil najden v IZTOČNICAH:
vír okúžbe
vsako živo bitje ali neživa snov, s katero se bolezenski mikrobi prenašajo na novega gostitelja. Primarni vir okužbe (rezervoar okužbe) je navadno okužen človek ali žival, ali pa okuženo truplo človeka ali živali. Človek in žival sta izločevalca bolezenskih klic včasih že v inkubaciji, zlasti pa izločajo bolezenske klice bolnik ali bolna žival in klicenosci (človeški in živalski). Rastline so lahko rezervoar raznih gliv, ki so patogene tudi za človeka. V redkih primerih je primarni vir okužbe zunaj človeka ali živali.
Iskani niz je bil najden v DRUGI VSEBINI:
Iridovirídae
družina ikozaedričnih virusov z dvoverižno DNA in lipidno ovojnico. Veliki so 120-300 nm. Povzročajo okužbe predvsem pri žuželkah in poikilotermnih organizmih.
Iridovírus
rod ikozaedričnih virusov z dvoverižno DNA in lipidno ovojnico. Veliki so 120 nm. Povzročajo okužbe pri žuželkah.
Alcalígenes
rod strogo aerobnih, po Gramu negativnih, gibljivih paličk ali kokobacilov. Tipska in najpogostejša vrsta je A. faecális, ki postane včasih patogena in povzroči enteritis, okužbe sečil, dihal in možganskih mren.
apresórij
(lat. appressórium) del hife za pritrjevanje v zgodnji stopnji okužbe
arénavírus
rod virusov z RNA genomom iz družine Arenaviridae. Predstavniki so virusi Lassa, Junin, Machupo in virus limfocitnega horiomeningitisa. Rezervoar okužbe za človeka predstavljajo glodalci.
B virus
virus iz skupine herpesvirusov, ki pri Macáca rhésus in drugih opicah povzroča prikrite okužbe. Pri človeku povzroča navadno ascendirajoči mielitis in encefalitis. Človeka okužijo opice z ugrizom, okužijo pa se tudi osebe, ki delajo s celičnimi kulturami opičjih ledvic.
citopátski učinek
sprememba v gostiteljski celici zaradi okužbe z virusom. Kaže se kot sinciciji, vključki, vakuole, povečanje celic, proliferacija celic, propad celic idr. Nekateri virusi kljub uspešnemu razmnoževanju citopatskega učinka ne povzročajo; krajš.
Citrobácter
citrobákter; rod po Gramu negativnih, fakultativno anaerobnih, paličastih enterobakterij, ki se gibljejo s peritrihnimi bički. Citrat uporabljajo kot edini vir ogljika. Lahko povzroča okužbe pri ljudeh. Najdemo ga v iztrebkih in drugih kliničnih vzorcih, v hrani, vodi, tleh. Tipska vrsta je C. freundii.