Iskani niz je bil najden v DRUGI VSEBINI:
Agrobactérium
agrobakterija; rod po Gramu negativnih, paličastih, gibljivih bakterij s kapsulo. Večina vrst povzroča bolezenske izrastke na rastlinskih koreninah. Bakteriji omogoča vstop v zdravo rastlinsko tkivo poseben plazmid. Tipska vrsta A. tumefáciens se študijsko uporablja za prenos dednine v razne gostitelje; gl. agroinfekcija.
citokinín
skupina rastlinskih hormonov, ki pospešujejo metabolizem in delitev celic. Podobne in identične snovi poznamo tudi pri nekaterih bakterijah: npr. pri simbiontskih fiksatorjih dušika, ko nastajajo koreninski gomoljčki.
Cladospórium
kladospórij; rod nepopolnih plesni. Razvejene verižice dvoceličnih konidijev nastajajo na vrhu konidioforov. Najdemo jih v tleh in na odmrlih rastlinskih delih ter na zrnju. C. herbárum (črna plesen) raste tudi na usnju in gumi, okužuje tudi žive rastline. C. butyri obarva sivo do črno površino masla.
eradikánt
kemijsko sredstvo, ki se uporablja za odstranjevanje nekaterih povzročiteljev rastlinskih bolezni
Fusárium
fuzárij; rod nepopolnih in askosporogenih plesni. Večcelični konidiji so na kratkih razvejenih konidioforih, podobni so srpu ali mlaju. V hifah so tudi klamidospore. Pri nekaterih vrstah najdemo tudi askuse z askosporami. Razne vrste so zelo razširjene v naravi, vedno jih najdemo v tleh, kjer razkrajajo škrob, na sadežih in na drugih rastlinskih delih. Nekatere vrste so fitopatogene. Nekatere vrste pa uporabljamo pri mikrobnih transformacijah organskih molekul.
infuzórij
staro ime za različne mikroskopske organizme, predvsem migetalkarje, ki jih najdemo v vodnih izpirkih (infuzijah) rastlinskih materialov