Iskani niz je bil najden v DRUGI VSEBINI:
cadastral parcel
sl katastrska parcela — Osnovna enota zemljiškega katastra, ki jo predstavlja zamejeno zemljišče, na katerem velja enoten stvarnopravni režim.
constitutional amendment
1.sl ustavna sprememba — Pravni akt, s katerim se posamezne določbe ustave črtajo ali preoblikujejo ali pa se ustavi dodajo nove določbe.
2. ustavno dopolnilo, ustavni amandma — Pravni akt, s katerim se dopolni, razčleni ali konkretizira izvorno besedilo ustave.
disenfranchisement
1.sl odvzem pravice — Ukrep, s katerim oblastni organ v skladu s predpisi, praviloma zaradi obsodbe zaradi storjenega kaznivega dejanja, odloči, da posameznik določene pravice nima več, npr. odvzem pravice nošenja ali posedovanja orožja.
2. odvzem volilne pravice — Ukrep, ki ga lahko izreče sodišče zaradi motnje v duševnem razvoju, težav v duševnem zdravju ali drugih vzrokov, ki vplivajo na zmožnost razsojanja, v nekaterih pravnih redih pa ukrep samodejno nastopi kot pravna posledica kazenske obsodbe za hujša kazniva dejanja.
2. odvzem licence — Ukrep, s katerim pristojni organ v primeru, ko oseba ne izpolnjuje več zakonskih pogojev, ki so potrebni za pridobitev uradnega pooblastila za opravljanje določene dejavnosti, npr. odvetništva, zdravstva, zasebnega varovanja, to pooblastilo odvzame.
3. izključitev glasovalne pravice — Ukrep, s katerim pristojni organ delničarju odvzame pravico, da sodeluje pri odločanju o uveljavljanju zahtevka zoper njega ali odloča o oprostitvi posamezne obveznosti,...
double taxation
sl dvojna obdavčitev — Položaj, v katerem isti dohodek ali premoženje deloma ali v celoti obdavči več pristojnih subjektov in do katerega lahko pride na ravni posamezne države ali na mednarodni ravni.
industrial property rights
sl pravice industrijske lastnine — Pravice, ki varujejo dejavnost človeškega mišljenja na področju industrije, obrti, trgovine in sorodnih področij.
multi-speed Europe
sl Evropa več hitrosti, Evropa različnih hitrosti — Metoda evropskega povezovanja, v skladu s katero skupne cilje in politiko EU spodbuja in izvaja skupina držav članic EU, ki to želi in zmore, npr. ima dovolj finančnih sredstev, tej politiki pa naj bi nato sledile tudi druge države članice.