Iskani niz je bil najden v IZTOČNICAH:
Iskani niz je bil najden v DRUGI VSEBINI:
pozdravi
Ko se opazimo, se pozdravimo. Natančneje, ko koga pozdravimo, nam ta odzdravi. Pozdrav je zelo blizu ogovoru. Pričakovati je, da se raznolikost pozdravljajočih oseb odraža tudi v pozdravih, ki kažejo na narečno, starostno, družbeno in morda tudi poklicno pripadnost. Zlasti zanimivi bi bili pozdravi, ki bi zahtevali natančno določen odzdrav.
* pozdrav - najpreprostejši pozdrav, lahko ljubkovalno pozdravček
* dobro jutro, dober dan, dober večer - v slovanskih in širše indoevropskih jezikih klasični pozdravi
* zdravo - beseda se povezuje z vzhodno Slovenijo in socialističnimi časi, dejansko je zelo stara: ekvivalent rimskega ave, recimo v Ave Maria, ki se v slovenščino prevaja kot zdrava Marija ali pozdravljena Marija (nenazadnje je koren tudi v besedi pozdraviti)
* živijo - tudi živio, saj verjetno izhaja iz sbskohrvaškega živio < živil v pomenu naj živi (v slovenščini tudi živel [kralj]), morda pa tudi okrajšano iz naj živijo (?); okrajšano živ deluje sproščeno in prijazno, bolj intimno
* se...
Seos
Neformalni pozdrav v Celju. Uporablja se zelo pogosto.
Seos - Skrajšan štajerski pozdrav servus (ali serbus), ki izhaja iz latinske besede servucius, ki pomeni suženj/sluga. Na štajerskem so ta pozdrav prvi uporabljali nemški gospodje za pozdravljanje pomočnikov, kasneje pa se je izpeljanka servus pričela uporabljati tudi širše. Danes gre za najbolj široko uporabljen pozdrav na štajerskem, gre za ekvivalent ljubljanskemu pozdravu "živijo".
Tudi: Kratica za Search Engine Optimization Slovenia (optimizacija za iskalnike v Sloveniji), ki si ga je nadelo podjetje seos.si
Variacije:
- saos: zmačkan seos
- sas: hiter seos
- sjeos: gaberski seos
- serbi: ljubkovalni seos
servus
pozdrav: na uslugo (iz lat. servus = suženj, služabnik); tudi serbus
štuligoj
s štuligojem označimo nekoga, ki ima grdo lastnost vrivanja v različne kroge družbe kjer niti ni nujno, da je zaželen. beseda izvira iz velenja.
"kurba, lejga, a si vidu jurča zadnič? tipči, lejga, res ni normalen... kr pršu je do naše mize i reku "serbus legija" se usedu, začeu pit naš drink i bakat naš staff, lejga"
"kurba ja, lejga! tipči je tak štuligoj, da se je ziher še mami svoji not v pizdo uštulu, lejga, da ga je pol rodila,aš ka mislim"
"kurba res"
žličkanje
žličkanje fina metafora, ki se uporablja za poimenovanje specifičnega položaja med spolnim aktom (ali tudi med t.i. cartanjem, ki izključuje penetracijo), in sicer:
moški in ženska ležita tesno stisnjena drug ob drugem na bokih s pokrčenimi koleni, skoraj v položaju zarodka; pri tem je moški za žensko. s ptičje perspektive ali s perspektive sosedovega spy-cam-a zvrtanega skozi tla zgornjega nadstropja, zgledata oba poklapana kot dve super-kjut žlički in od tod tudi izvira ime za položaj.
primer rabe v vsakdanjem, pogovornem jeziku:
fant: "čao miška, kwa je dej?"
dekle: "serbus lejga, marsikej..."
fant: "dej povej, a maš kej cajta
dans je prazna moja bajta
ker starci šli so do rtiča
lahka bi se šla mač žličkat!"
dekle: "žlička ti je materna,
če misliš, da bom s tabo šla.
rajš si drgnem jo z žlico,
kot pa s tem kar maš za šlicom!"