enovrstne kotalke

Povezane besede:
kotalke
kolesca
drsalke
skating

Beseda kotalke je sestavljena iz dveh besed: kotaleče drsalke. S tehnično izpopolnitvijo so kolesca, namesto pravokotno (klasične kotalke), postavljena v eno vrsto (dva, tri, štiri ali pet kolesc, odvisno od namena uporabe). Ne glede na razvrstitev kolesc gre za drsalke (skates) na kolescih, zato menim, da je utemeljeno zadržati besedo kotalke in ji pred njo dodati pridevnik enovrstne. Izraz je natančen, gospodaren, lahko izgovorljiv in izhaja iz domače besede. Nanaša se samo na opremo, glagol pa ostaja nespremenjen, torej kotalkati, prav tako tudi uporabnik : kotalkar(ica).
Slednje ne moremo trditi za besedo rolerji, rolar(ica) (oseba na rolerjih)ali še bolj napačno rolke (kotalkarska deska), rolkar (oseba na kotalkarski deski), ki se uporablja še pogosteje. Obe sta zavajajoči in težko izgovorljivi; še posebej pri sklanjatvi.
In kako so se odločili nekateri drugi narodi:
1.Klasične kotalke se v angloameriškem okolju imenujejo Roller Skates. Ko so kolesca postavili v eno vrsto pa so jih v ZDA (v začetku 1980 let) najprej poimenovali Rollerblades, in glagol Rollerblading, pač po tovarni, kjer so "izum" osmislili. Kmalu pa se je pokazalo, da tako ne more iti, kajti ime je bilo preveč povezano s samo enim (medtem so se pojavili drugi proizvajalci), čeprav prvim izdelovalcem ter so sprejeli izraz Inline Skates (samostalnik) in Inline skating (glagol), ki ga uradno dosledno uporabljajo. V običajni govorici pa se še dostikrat sliši prvo poimenovanje.
2. Podobno so se odločili Italijani. Iz klasičnih Pattini a rotelle (drsalke na kolescih) so postale Pattini inlinea (drsalke v "črti").
3. Nemci so prevzeli angleški izraz.
----------
Naj gornjo utemeljitev podkrepim še v rimi :
"Preporod doživele kotaleče so drsalke,
od dedov spoštovanih domiselno poimenovane kotalke,
ko s kolesci v vrsti eni
postale enovrstne so kotalke,
s ceste pobrano in spakedrano rolerji,
zmotno rolke, strokovno vsiljevano rolarke,
le da tuje bi zvenelo,
z besedo domačo oplelo
in še eno besedno zmedo spočelo."
------------
Sicer pa menim, da je vsak jezik pred neprestanim izzivom. In ta je v tem, da nove izdelke, storitve ali druge splošne ali posebne pojme, ki se porajajo z razvojem civilizacije, "izumitelj" pogumno in po svoje poimenuje, rodi in v prostrani svet leteti spusti. Vsi drugi, ki se nas izum dotakne, zasnovali naj bi svoje zanke, torej besede, ki nam bodo v domačem (materinsko očetnjavskem)občutenju in dojemanju povedale kar največ. Menim, da se le tako najbolj približamo nuji in strasti po lastni ustvarjalnosti. Ta pa zagotovo vodi k uspehu, posameznika in družbe...



Vir: Razvezani jezik - Društvo za domače raziskave

Komentiraj slovarski sestavek